Przeczytaj jak zadbać o swoje „okulary przeciwsłoneczne”?

Czy wiesz jak działa system obronny oka? Aby zagwarantować jego skuteczne funkcjonowanie plamka zawiaduje opartym na karotonoidach system obronnym przeciwko wolnym rodnikom. Trzeba też pamiętać, że nieprawidłowa dieta osłabia system ochronny siatkówki, dlatego należy stosować określone pożywienie przy chorobach oczu lub w celu zachowania dobrego wzroku. Do obrony przed wolnymi rodnikami system obronny oka wykorzystuje substancje chemiczne: witaminy, minerały i barwniki roślinne w stężeniach, które są tak wysokie tylko w oku i nigdzie indziej w ludzkim organizmie. Z pożywieniem można dostarczać substancje mikroodżywcze dla zdrowia naszych oczu, które współdziałają ze sobą wzajemnie oraz z enzymami przeciwutleniającymi:

  • kartenoidy: luteina i zeaksentyna
  • witaminy C i E – przeciwutleniające
  • cynk i selen- minerały

Luteina oraz zeaksentyna stanowią ochronę przed szkodliwymi promieniami światła niebieskiego. Pełnią rolę i funkcję wewnętrznych okularów słonecznych. Witaminy E i C wiążą wolne rodniki, niszczące błonę fotoreceptorów – jest to proces, w którym uczestniczą też enzymy, które potrzebują z kolei cynku i selenu, gdyż to one je aktywują. A jeżeli witaminy i minerały nie są stosowne lub przerwane, to system obronny oka jest bardzo słaby. Może wtedy dojść do uszkodzenia komórek z powodu działania wolnych rodników i światła niebieskiego, co może prowadzić do zwyrodnienia plamki oka.

Będąc na wizycie kontrolnej u swojego okulisty – poproś o dobranie suplementu diety, gdyż wysokiej jakości produkt będzie miał dobry wpływie na zdrowie oczu i ich odżywienie.

(Visited 71 times, 1 visits today)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.