Jak zabezpieczyć się przed ciałem obcym i innymi urazami oka.

Pamiętając o tym,że profilaktyka jest to świadome działanie mające na celu zapobieganie problemom przez kontrolowanie przyczyn i czynników ryzyka i ma charakter uprzedzający, a nie naprawczy musimy rozważyć zasadność używania okularów ochronnych zarówno w miejscu pracy, jak i w ogrodzie.Błędem jest przyjmowanie, że własne okulary korekcyjne są wystarczającą ochroną oczu. Nie są !Okulary korekcyjne nie są przystosowane do pełnienia funkcji ochronnych przed zagrożeniem środowiska pracy. Środki ochrony oczu zabezpieczają wzrok i gałkę oczną przed szkodliwymi i niebezpiecznymi czynnikami występującymi w środowisku pracy. Każdy środek ochrony oczu składa się z szybki ochronnej. Najczęściej wykonana jest z materiałów organicznych, takich jak np. poliwęglan, polimetakrylan metalu, lub octan celulozy, albo ze szkła nieorganicznego np. w ochronach spawalniczych. Szybki ochronne, które chronią przed promieniowaniem optycznym zawierają filtry. Mają one za zadanie zatrzymywać określoną część tego promieniowania i obniżać go do wartośći bezpiecznych dla człowieka. Do promieniowania optycznego zaliczamy światło widzialne( głównie brana jest pod uwagę ochrona przed olśnieniem słonecznym), oraz promieniowanie nadfioletowe i podczerwone. Szybki ochronne w większości środków ochrony oczu są mocowane w konstrukcji, którą nazywamy ramką. Ze względu na konstrukcję,środki ochrony oczu dzielimy na:

– okulary ochronne

-gogle ochronne

-osłony twarzy

Okulary ochronne z nakładką (lub boczną osłoną) , są najpopularniejszym rodzajem środków ochrony oczu.Te z szybkami bez filtrów zabezpieczają oczy przed kontaktem z ciałami stałymi. Natomiast okulary z filtrami (najczęściej szybka jest zabarwiona) chronią także promieniowaniem nadfioletowym i podczerwonym.Okulary ochronne dla skuteczniejszej ochrony powinny być wyposażone w boczne osłony, oraz wskazane jest aby posiadały osłony od strony czoła. Również pracując w ogrodzie, jesteśmy narażeni na liczne niebezpieczeństwa. Szczególnie zagrożone są nasze oczy, będące jedną z najdelikatniejszych struktur w naszym ciele. Dla przykładu można wymienić kilka spośród możliwych ogrodowych zajęć generujących ryzyko dla naszych oczu.

-praca z kosiarkami do trawy i podkaszarkami

-praca ze szlifierkami

-praca z piłami motorowymi

-rąbanie drewna i gałęzi, itd

Okulary do pracy w ogrodzie powinny być podstawowym elementem naszego wyposażenia. Te proste i stosunkowo tanie elementy naszego ubioru mogą w wielu przypadkach uratować nasz wzrok. Raz wybrane solidne i wytrzymałe mogą nam posłużyć przez wiele długich lat ogrodowych prac. Jak mówi stare powiedzenie lepiej zapobiegać, niż leczyć- warto nad tymi słowami pomyśleć przy kolejnej pracy w ogrodzie. Zawsze dbaj o swój wzrok, oczy masz tylko JEDNE!


(Visited 55 times, 1 visits today)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.