Stawiajmy granice NIE, dla darmowych badań wzroku!

Chociaż w Polsce mamy około 1,5 tys optometrystów a ich liczba stale wzrasta, pacjenci często nie wiedzą, czym się oni zajmują i kiedy warto się do nich wybrać. Edukacja okulisty koncentruje się na diagnostyce i leczeniu chorób oczu. Optometrysta to specjalista wykształcony dokładnie po to, by dobrać okulary lub soczewki, albo przeprowadzić pacjenta przez rehabilitację wzroku.

Zadaniem optometrysty jest: – dobieranie i przepisywanie okularów oraz soczewek kontaktowych, – badanie oczu pacjentów i przeprowadzanie badań diagnostycznych w celu oceny zdrowia narządu wzroku, – udzielenie porad związanych z pielęgnacją soczewek kontaktowych , dbałością o wzrok przez osoby starsze, optykę widzenia i bezpieczeństwem oczu w miejscu pracy, – badanie funkcji wzroku z użyciem wyspecjalizowanych instrumentów i sprzętów do pomiarów ostrości wzroku, funkcji dróg łzowych, pola widzenia, ruchu gałki ocznej, swobody widzenia i ciśnienie śródgałkowe, – określenie zakresu problemów i nieprawidłowości związanych z widzeniem, – współpraca z lekarzem okulistą na jeszcze wyższym poziomie kompetencji.

Chociaż jest to zawód medyczny, to NFZ nie refunduje tego typu usług. Z konsultacji można skorzystać jedynie prywatnie. Gabinety optometrystów zwykle działają przy salonach optycznych. Wiedza zdobyta w czasie studiów pozwala zidentyfikować choroby oczu m.in. zaćmę, jaskrę, AMD i skierować pacjenta do okulisty. Istotne, by optometrysta ściśle współpracował z okulistą, krok po kroku zdobywał cenną wiedzę i doświadczenie. Jako dyplomowany optometrysta wykryć można wady, choroby układu wzrokowego, takie jak: nadwzroczność, krótkowzroczność, niezborność. Biorąc pod uwagę czas wykształcenia, praktyki, ponoszone koszty, podnoszenie kwalifikacji aby zdobyć właściwe kompetencje do wykonywania zawodu optometrysty, nie można oczekiwać niepobierania opłat za swoje usługi.

Czy chcemy czy nie, cena wpływa na subiektywną wartość usługi w oczach konsumenta. Jeśli badanie optometryczne klient otrzymuje gratis, lub za symboliczną opłatą, staje się ono nieistotnym dodatkiem do okularów. Dla samego specjalisty przeprowadzenie bezpłatnych badań jest wyjątkowo niekorzystne. Skoro usługa jest darmowa, to znaczy, że jest łatwa i nie wymaga specjalnego wysiłku, wielu lat nauki, ciągłego doskonalenia, czy zaawansowanego sprzętu. Opłata za usługę medyczną w prywatnym gabinecie jest normą. W ten sposób zarabiają na życie lekarze, fizjoterapeuci, dietetycy, pielęgniarki i wszyscy inni przedstawiciele zawodów medycznych. Dlaczego inaczej miałoby być w przypadku optometrysty? Praca optometrysty zostałaby doceniona, zyskałaby większą wartość w oczach pacjenta. Profesja nabrałaby powagi, na jaką zasługuje. Czy spadłaby ilość klientów? Na początku pewnie stracilibyśmy kilka łowców promocji. Klienci odwiedzający nas ze względu na jakość, a nie cenę powinni potraktować ten krok jako naturalną oznakę rozwoju przedsiębiorstwa. Wielu z nas, wlaścicieli i pracowników salonów optycznych zastanawia się teraz nad zmianami w swoich firmach . Nie idźmy drogą darmowych badań wzroku. Doceńmy wiedzę i cięzką pracę optometrystów bo jeśli my jej nie docenimy, to nie możemy tego wymagać od innych. „W pracy zawodowej jest jak w życiu, jesli sam siebie nie będziesz szanować , swoich dążeń , aspiracji, marzeń to inni też tego nie będą robić”.W życiu nie ma nic za darmo!

(Visited 127 times, 1 visits today)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.