„O zakupie okularów i wyższości salonów optycznych nad sklepami internetowymi”

Lata temu Agnieszka Osiecka napisała piosenkę o okularnikach.

” Między nami po ulicy, Pojedynczo i grupkami, Snują się okularnicy ze skryptami I z książkami, Z notatkami, Z papierami, kompleksami”

W międzyczasie książki i notatki zastąpiły smartfony, a okularników kręci się zdecydowanie więcej, tym samym wzrosło zapotrzebowanie na okulary. Skuszeni niską ceną i kolorowymi, niekiedy wymyślnymi oprawkami, kupujemy gotowe okulary w drogeriach, aptekach, supermarketach, lub na bazarach. To duży błąd! Importowane na kilogramy, tandetne i nietrwałe, szkodzą oczom bardziej niż możemy się tego domyślać. Gotowe okulary mają sferyczne moce dodatnie np +1,00 dla obu oczu. Dlatego u osób, które mają różną wadę oka prawego i lewego, gotowe okulary mogą powodować bóle oczu, bóle głowy, niedowidzenie jednego oka. Takie okulary nie uwzględniają ponadto astygmatyzmu, dlatego nie nadają się dla osób z tą wadą. Warto też wiedzieć o efekcie pryzmatycznym, czyli rodzaju aberracji, spowodowanej przez przesunięcie obrazu powstałego na siatkówce z jego prawidłowego miejsca. Wtedy nie patrzy przez odpowiedni ustawiony środek optyczny soczewki okularowej. No, to może warto nabyć okulary przez internet? Zakupy online szturmem wdarły się do naszych domów. Kupujemy w sieci ubrania, kosmetyki, czy żywność. Nie ominęło to także świata optyki. Okulary korekcyjne to wyrób medyczny i jako robiony na zamówienie nie podlega zwrotom. W przypadku ich zakupu przez internet, gdy coś nam nie pasuje zostajemy z produktem i wydanymi pieniędzmi. Najczęstszą przyczyną niezadowolenia z okularów korekcyjnych zamówionych przez internet są nieprawidłowości techniczne. Moc soczewek niezgodna z zamówieniami, oraz środek optyczny soczewki w innym miejscu, niż powinien. Wynika to z konieczności prawidłowego określenia rozstawu źrenic (PD), a takie pomiary, aby były wykonane poprawnie potrafi zrobić jedynie wyszkolona osoba, w przeciwnym razie może to spowodować wiele szkód dla naszego widzenia i komfortu funkcjonowania w postaci :

-niewyraźnego widzenia

-zniekształcenia obrazu

-nierównego wysiłku dla oczu

-bólów głowy

-zawrotów głowy

-problemów z oceną odległości , czy koncentracji.

Może więc w sieci kupić tylko oprawki, a soczewki u optyka?

Taka opcja jest możliwa, tylko co w sytuacji, gdy coś będzie nie tak? Żaden optyk nie da wówczas gwarancji na całe okulary ( z oprawkami ), a sklep internetowy może zrzucić winę na optyka. Warto się nad tym zastanowić przed dokonaniem zakupu. Przy doborze oprawek niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowej rozmowy : do czego będą użytkowane okulary, jaki osoba prowadzi styl życia, oraz jakie ma doświadczenie z okularami, co zawsze ma miejsce w przypadku doboru okularów w salonie optycznym . Nie zapominajmy , także o dopasowaniu okularów, czy ich serwisie. W sklepach internetowych jest to wręcz niemożliwe. W jaki sposób sprzedawca online ma to zrobić? Jak np. ma dogiąć zauszniki, by okulary nie spadały nam z nosa ? Przecież nas nie widzi, nie wie jak układają się na naszej twarzy. A wymiana, lub dokręcenie śrubki ? Wymiana elementów oprawy, czy lutowanie połamanych okularów ? Nawet jeżeli taka usługa jest oferowana online, to czynność, która w salonie zajmuje chwilę, w sieci przeciąga się na kilka dni, a my zostajemy bez okularów. Idąc do optyka możemy liczyć na profesjonalne doradztwo i dopasowanie takich okularów, które będą odpowiadać naszym potrzebom, pozwala to na osiągnięcie spersonalizowanego produktu. To także doradztwo na płaszczyźnie kryteriów: jakie okulary faktycznie pasują do osoby, kształtu twarzy, czy karnacji. Do tego w salonie optycznym często informuje się osoby , jak prawidłowo korzystać z okularów i dbać o nie by służył nam jak najdłużej. Wydawana jest też instrukcja użytkowania okularów. Będziemy używać ich codziennie prawdopodobnie przez najbliższych kilka lat , warto więc zainwestować w te o wysokiej jakości. Technologia oferuje nam różne możliwości zakupu. Są też takie, przy których potrzebujemy fachowej pomocy doradcy, gwarancji prawidłowego wykonania i odpowiedniego serwisu posprzedażowego. Do tej grupy zaliczamy okulary. To od nas zależy jakiego dokonamy wyboru i czy chcemy oszczędzać na zdrowiu, oraz komforcie naszego organizmu. Okulary, to niezwykle spersonalizowany produkt, który ma bardzo istotny wpływ na zdrowie naszych oczu, dlatego z punktu widzenia specjalisty (optyka, optometrysty) w ogóle nie powinna istnieć możliwość internetowej sprzedaży produktów z branży optycznej czy medycznej. Decyzja oczywiście leży po Państwa stronie, myślę jednak, że argumenty, które tu przytoczyłam pomogą dokonać właściwej formy zakupu okularów, a to dla mnie- optometrystki i optyka będzie dużą satysfakcją!

(Visited 225 times, 1 visits today)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.