Jak dbać o wzrok jesienią?

Jesień to specyficzna pora roku. Coraz krótsze dni, dłuższe okresy ciemności, chłód a już prawdziwym utrapieniem dla wzroku w czasie jesiennej słoty jest wszechobecne suche i nagrzane powietrze, które wysusza powierzchnię oka i sprawia, że gorzej widzimy. Ponadto ze względu na złą pogodę coraz więcej czasu spędzamy w domu przed ekranem komputera, bądź telewizora w nagrzanych i często niewietrzonych pomieszczeniach. Wszystkie te czynniki powodują, że oczy stają się nadwrażliwe na światło, są podrażnione, zaczerwienione, łatwo łzawią. Jak najlepiej temu zaradzić? Oto parę prostych rad: 

  • należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których się przebywa, aby pozbyć się stęchłego przegrzanego powietrza 
  • zadbać o odpowiedni poziom wilgotności, warto zaopatrzyć się w specjalne nawilżacze 
  • jeśli pracujemy, przy komputerze pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu miejsca pracy, oraz robieniu przerw (ćwiczenia), aby uchronić oczy przed zmęczeniem, oraz poprawić komfort pracy. Powinniśmy korzystać ze światła ciepłego- jak najbardziej zbliżonego do naturalnego. Praca przy komputerze przy zgaszonym świetle, w kompletnych ciemnościach, jest najgorszym wyjściem dla oczu. 
  • duży nacisk powinno się również położyć na zdrową dobrze zbilansowaną dietę, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych, przede wszystkim witamin, oraz minerałów. Na poprawę wzroku najlepiej wpływają produkty bogate w witaminy A, C, E, oraz kwasy omega, luteinę i zeaksantynę. Dobrym pomysłem jest też suplementacja, chociaż należy pamiętać, że stosowanie suplementów diety nie może być zamiennikiem dla zróżnicowanej i zbilansowanej diety.                                                                                                       

 – Ochrona oczu przed szkodliwym UV nie powinna być zależna od pory roku, a więc i jesienią należy pamiętać o okularach p/słonecznych z atestowanym filtrem UV. 

– Ratunkiem dla wrażliwych, wiecznie podrażnionych i suchych oczu mogą być krople. Ich działanie polega z reguły na nawilżaniu, regeneracji i ochronie, a ponadto potrafią szybko i skutecznie zmniejszyć objawy wysuszenia wzroku m.in. uczucie piasku pod powiekami. 

-W okresie jesieni i zimy osoby cierpiące na krótkowzroczność ( ale nie tylko), mogą borykać się z krótkowzrocznością zmierzchową, przez którą, po zmroku pogarsza się jakość widzenia.

Jest to spowodowane rozszerzaniem się źrenicy w gorszym oświetleniu, przez co zwiększa się średnica strumienia świetlnego wpadającego do oka, co z kolei powoduje, że obraz powstający na siatkówce jest mniej wyraźny. Konieczna może okazać się wizyta u okulisty i zakup drugiej pary okularów, które zwiększa komfort widzenia po zmroku.

Podsumowując. 

Jesień, to trudny okres dla naszego organizmu- słoneczne i ciepłe dni zastąpione zostają chłodną, ponurą deszczową aurą. Spada nasza odporność, co powoduje osłabienie organizmu i podatność na infekcje, a dla wrażliwych oczu, to krótka droga di m.in. zapalenia spojówek. Wyróbmy sobie zatem nawyk, aby dbałość o nasz wzrok byłą codziennością, bez względu na porę roku! 

(Visited 29 times, 1 visits today)

Zostaw komentarz