Okulary słoneczne są nie tylko modnym dodatkiem do stylizacji, ale przede wszystkim mają chronić nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.
Moim celem jest doradzenie i dopasowanie przy ostatecznym wyborze, który zapewni nie tylko styl, ale przede wszystkim ochronę.
Okulary słoneczne jeśli nie mają polaryzacji a szkła są dobre to, zapewniają oczom taką samą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, pod warunkiem, że posiadają taki sam filtr UV, czy oferuje 100% ochrony przed promieniowaniem UV.
Filtr UV to istotny element ochrony przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, który może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych oczu, takich jak zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej. Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne powinny być wyposażone w filtry UV, które skutecznie blokują promieniowanie UV, zapewniając nie tylko komfort widzenia, ale także długoterminową ochronę przed negatywnymi skutkami ekspozycji na słońce. Polecam aby powłoka antyrefleksyjna była na tylnej powierzchni soczewki p/ słonecznej aby wyeliminować światło odbite padające od tyłu.
Warto jednak pamiętać, że ostateczna decyzja o wyborze okularów przeciwsłonecznych powinna być oparta na indywidualnych potrzebach i preferencjach, jak mogą wpływać na codzienne życie.
Dzisiaj gdy wiemy , że promieniowanie UV i światło niebieskie mogą przyczyniać się do rozwoju poważnych chorób oczu.
Polaryzacja ma wady w niektórych okolicznościach:
– sprawia trudności przy odczytaniu wyświetlaczy LCD
– precyzje wizualne bez zniekształceń,
– zaciemniają szczegóły w cieniu, gdy narciarz nie jest w sranie odróżnić oblodzenie od przeszkody, jazda może stać się ryzykowna.
Okulary niepolaryzacyjne:
– ochrona przed UV,
– redukcja odblasków, – wierność barw,
– przeznaczone do fotografii,
– codzienne użytkowanie.
Technologia a potrzeby.
Badania wykazują, że liczne innowacje, które zmieniają swoje właściwości, w zależności od intensywności światła. Tego typu rozwiązania nie mają granicy między soczewkami polaryzacyjnymi a niepolaryzacyjnymi, oferując użytkownikom najlepsze z obu światów.
Od czego zależy wybór?
A więc między szkłami powinien być podyktowany specyfiką naszych codziennych aktywności.
Ważne jest aby okulary posiadały filtr UV 400, który blokuje szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe UVA, UVB i UVC. Oznaczenie CE, które zazwyczaj nanoszone jest na zausznik okularów po ich wewnętrznej stronie- świadczy o tym, że ten produkt został wytworzony zgodnie z odpowiednim certyfikatem jakości UE i może być wprowadzony do obrotu i tym samym posiada filtr UV 400.
Zawsze musimy mieć okulary na nosie aby zapobiec np. Uszkodzenie siatkówki czy też czerniak.
PODSUMOWUJĄC
Trafia do Was drodzy czytelnicy lektura pełna wiedzy i praktycznych porad . Obecnie mamy najcieplejszą część roku, wiele czasu spędzamy na zewnątrz. W tym okresie ochrona wzroku jest kluczowa dla zdrowia.
Jako optyk i optometrysta doradzam klientom, że trzeba ustrukturyzować wiedzę o możliwościach jakie daje nam wybór i możliwość.