Menopauza jest naturalnym etapem w życiu kobiety, w którym pojawia się wiele zmian w jej ciele. Spadek produkcji żeńskich hormonów płciowych w organizmie kobiety dzieje się stopniowo, na przestrzeni kilku lat. Mniej więcej ok 40 roku życia płodność kobiety zmniejsza się. Proces przekwitania (klimakterium) jest całkowicie fizjologiczny, co oznacza ,że nie wiąże się z żadnymi patologicznymi zaburzeniami hormonalnymi, czy chorobą. Zegar biologiczny każdej kobiety skonstruowany jest w ten sposób, że po okresie reprodukcyjnym nadchodzi czas, w którym kobieta przekwita. Niestety, ta faza zmian i wahań hormonalnych wiąże się z całą gamą nieprzyjemnych dla kobiet dolegliwości. Suche oko podczas menopauzy, to drugi pod względem częstotliwości występowania ( dotyczy prawie 60% kobiet) objaw tego etapu życia, który pojawia się tuż za uderzeniami gorąca. Składniki filmu łzowego, rozprowadzonego podczas każdego mrugnięcia przez nasze powieki, są wydzielane przez gruczoły łzowe, łojowe i komórki spojówki. Estrogeny wpływają na syntezę wszystkich składników filmu łzowego, a co za tym idzie, przesuszenia się powierzchni oka i rozwoju zespołu suchego oka. Dolegliwości związane z zespołem suchego oka są nieprzyjemne i w zasadzie bardzo ciężko je ignorować. Szybka reakcja i ustabilizowanie filmu łzowego ma na celu nie tylko poprawę komfortu widzenia, ale także uchronienie przed poważnymi komplikacjami np infekcjami. Nasze łzy chronią oko przed światem zewnętrznym. Na notorycznie przesuszonych oczach może łatwiej pojawić się otarcie i rozwinąć stan zapalny, a nawet owrzodzenie rogówki i problemy ze wzrokiem. Do najczęstszych objawów zalicza się: uczucie piasku pod powiekami, kłucie, pieczenie, podrażnienie a nawet niewyraźne widzenie. Spadek hormonów u kobiet, zaburza delikatną równowagę produkcji łez. W przebiegu zespołu suchego oka dochodzi do łzawienia oczu. Chociaż powstaje więcej łez nie „przyklejają się” one dobrze do powierzchni oczu, a przednia część gałki ocznej wysycha. Suche oczy, natomiast mogą ulec podrażnieniu (zaczerwienienie), ponieważ łzy nie chronią oczu również przed czynnikami środowiskowymi, takimi jak zanieczyszczenia. To z kolei powoduje zmęczenie oczu. Najskuteczniejszą metodą leczenia zespołu suchego oka jest terapia objawowa, polegająca na regularnym nawilżeniu powierzchni oka. Zaleca się, aby stosować w tym celu specjalistyczne preparaty, zawierające np kwas hialuronowy, które zapewniają długotrwałe nawilżenie i wymagają rzadkiej aplikacji. Aby krople do oczu mogły zapewnić skuteczność i komfort użytkowania, ich skład powinien być dobrany tak, by preparat jak najlepiej naśladował ludzkie łzy. Oczywiście można również sięgnąć po np. sól fizjologiczną, ale bardzo szybko paruje ona z powierzchni oka, dlatego wymagane jest wielokrotne wkraplanie tej substancji.
Aby wspomagać zdrowie oczu w okresie okołomenopauzalnym zaleca się:
- ograniczenie czasu spędzonego przed ekranem. Jeśli na co dzień pracujesz przy komputerze, pamiętaj o robieniu przerw. Zamknij oczy na kilka minut , lub mrugaj kilkakrotnie przez kilka sekund.
- chroń swoje oczy. Okulary p/słoneczne dodatkowo blokują wiatr i suche powietrze.
- unikaj podrażnień. Substancje drażniące, takie jak dym, smog i pyłki mogą nasilić objawy.
- upewnij się, że powietrze w którym przebywasz jest dobrze nawilżone.
- zadbaj o odpowiednią ilość snu.
- jedz dobrze.Dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminę A, może sprzyjać zdrowej produkcji łez.
- pij dużo wody. Kiedy jesteś odwodniona, jednym z pierwszych miejsc z których organizm pobiera płyn, są oczy.
- zawsze miej przy sobie odpowiednie krople do oczu, które złagodzą wszystkie 8 objawów zespołu suchego oka(ból, swędzenie, kłucie, pieczenie, uczucie piasku w oku, uczucie zmęczenia, podrażnienie oka) .
Twoje oczy są jednym z najważniejszych organów. Pomimo tego, że nie możemy zapobiegać chorobom dziedzicznym, czy związanym z procesem starzenia, możemy wyrobić sobie nawyk dbania o oczy, co pomoże nam zachować je w dobrej kondycji. Podstawą sukcesu w tej dziedzinie jest zdrowy tryb życia, zdrowa dieta i regularne badanie wzroku!
Temat mi się nasunął, gdyż często pacjenci w trakcie wywiadu okulistycznego zgłaszają opisane objawy suchego oka .