Śmierć fotoreceptorów w obliczu XXI wieku.

Żeby widzieć, potrzebujemy ciągłych dostaw produkowanego w oku retinolu. Wychwytuje on światło i rozpoczyna kaskadę sygnałową prowadzącą do mózgu. Gdy go nie ma fotoreceptory są bezużyteczne. Jednak jest też duża strona medalu- gdy na retinol padnie niebieskie światło- z którym spotykamy się głownie, patrząc na ekran i monitory, ale jest też emitowane słońce- rozpada się on, a produktem tej reakcji są substancje zabójcze dla fotoreceptorów. To właśnie śmierć fotoreceptorów powoduje zwyrodnienie plamki żółtej. Najnowsze badania dowodzą , że wachlarz czynników sprzyjających rozwojowi zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), jest znacznie szerszy, niż do tej pory uważano (dominowały: genetyka, niewłaściwe odżywianie się i palenie). W ramach doświadczenia naukowcy przez 9 miesięcy karmili myszy dietą fast food. Okazało się , że u gryzoni wystąpiła patologia oczna związana z różnymi stadiami rozwoju AMD. Jednak obsesyjnie dążenie do utrzymania szczupłej sylwetki, też nie jest dobre. Anoreksja prowadzi do potencjalnie niebezpiecznych zmian w gałce ocznej. Obejmują one plamkę żółtą i nerw wzrokowy. Jak widać przesada w każdym przypadku jest szkodliwa. Problemy ze wzrokiem mogą pojawić się już u osób w młodym wieku. Może to mieć związek ze stresem wzrokowym, który jest wywołany narażeniem na częsty kontakt z komputerami, świetlówkami i światłem LED, a więc urządzeniami, które emitują więcej fal w pobliżu niebieskiego fragmentu widma światła. Ciągła ekspozycja na takie długości światła może powoli uszkadzać siatkówkę i prowadzić z czasem nawet do zwyrodnienia plamki żółtej oczu. Innym czynnikiem uszkadzającym oczy, powodującym zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki może być stres oksydacyjny, który wynika z nierównowagi między narażeniem na szkodliwe wolne rodniki, a obroną organizmu przed nimi. Warto zwrócić uwagę, że żródłem wolnych rodników mogą być ; dieta bogata w cukier, produkty smażone, wędzone, a także narażenie na toksyny np. pestycydy, papierosy. Dlatego należy unikać przejadania się zwłaszcza żywnością przetworzoną, starać się eliminować wszelkie toksyny i jeść pokarmy roślinne, zwłaszcza warzywa i owoce, które są żródłem antyoksydantów ” zamiatających” wolne rodniki, co chroni nie tylko oczy, ale cały organizm przed uszkodzeniami wolnorodnikowymi. Pogarszanie się wzroku związane z wiekiem (AMD) to nieuchronne fatum. Warto do tego podejśc zadaniowo- nie czekać jak na wyrok, tylko działać na rzecz zachowania dobrego wzroku, gdyż jeszcze jest sprawny. Istnieją określone czynniki ryzyka AMD.

Nie mamy wpływu na:

-wiek ( w miarę upływu czasu prawdopodobieństwo rozwoju AMD wzratsa)

-dziedziczność (osoby, których najbliżsi członkowie rodziny cierpią na zdiagnozowane AMD, należa do grupy podwyższonego ryzyka)

-płeć ( kobiety mogą być bardziej narażone na rozwój AMD, niż mężczyźni )

Ale mamy znaczący wpływ na pozostałe czynniki:

-odżywianie – unikać wysokoprocentowych produktów

– waga ciała- na skutek nadwagi i związanych z nią zmian w metabiolizmię tłuszczów, rozpuszczalne w tłuszczach karotenoidy: luteina i zeaksantyna nie są w stanie dotrzeć do oka w odpowiednim stężeniu.

– ciśnienie krwi- wysokie RR, lub choroby serca mogą wiązać się z zaburzeiami ukrwinia oka, co z kolei wpływa na stan jego natlenienia i odżywiania

-palenie papierosów- zdecydowanie zwiększa ryzyko AMD

-ekspozycja na działanie promieni słonecznych- znaczne i skumulowane wystawianie się na działanie promieni słonecznych (np nadmierne opalanie się) zwłaszcza w połączeniu z nieodpowiednią dietą, zwiększa ryzyko występowania AMD

Obecnie uczeni poszukują różnych form leczenia przywracających wzrok u zwierząt, które wczeniej, całkowicie oślepły w wyniku choroby. Nim jednak do tego dojdzie, musimy polegać na sobie i starać się zapobiegać chorobie. Pomocne w tym będą nie tylko sok z marchwi, ale również rozmaryn, szafran i resweratol.

Rozmaryn- uczeni zauważyli, że zawarty w roślinie kwas karnozowy ogranicza szkody, wyrządzone przez wolne rodniki, w mózgu, oraz jak się okazało skutecznie chroni fotoreceptory przed szkodliwym działaniem światła

Szafran- dobrze znany, jako antyoksydant, zapobiega również uszkodzeniu receptorów, a także może spowolnić, a nawet odwrócić szkody poczyniane z wiekiem- zwyrodnienie plamki żótej

Resweratrol- kojarzony głównie z czerwonym winem, zdaniem badaczy zahamowuje on niekontrolowany rozrost naczyń krwionośnych.

Dieta dla zdrowych oczu powinna składać się z produktów pełnowartościowych, a być uboga w tłuszcze zwierzęce i rafinowane węglowodany( cukier, biała mąka) Powinna zawierać jak najwięcej warzyw, owoców pełnoziarnistych produktów roślinnych, oraz ryb. Aby Twój system obrony oka działał prężnie, staraj się, aby w pożywieniu dostarczyć jak najwięcej substancji mikroodżywczych, które współdziałają ze sobą, oraz z rozmaitymi enzymami przeciwutleniającymi:

-karotenoidy: luteina i zeoksantyna

-przeciwutleniające Vit C i E

-minerały : cynk i selen

Twoje zdrowie ( w tym widzenie) w Twoich rękach !

(Visited 67 times, 1 visits today)

Zostaw komentarz