O czym każdy rodzic wiedzieć powinien ?

Pamiętając poprzedni rok szkolny- czyli uciążliwą naukę online, w najlepszym razie hybrydową, gdzie wzrok dziecka skupiony był przez kilka godzin na monitorze komputera, bez robienia koniecznych przerw, aby dać oczom szanse odpocząć, należy obecnie zachować szczególną czujność. Nie od dziś wiadomo, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Nasz wzrok długotrwale skupiony tylko na bliskich odległościach, wpatrzonych w pulsujący ekran urządzeń cyfrowych, bez możliwości częstego mrugania, czy popatrzenia w dal, bez kontaktu z naturą-zielenią jest predysponowany do krótkowzroczności.

Wielogodzinny skurcz akomodacyjny mocno sprzyja w powstaniu krótkowzroczności, wynika to z braku przestrzegania higieny wzrokowej. Warto dziecko zapytać czy jest zmęczone, czy pojawiają się dolegliwości takie jak bóle głowy, oczu ? Czy nie występuje syndrom cyfrowego zmęczenia wzroku?

Rozmawiając z pacjentami zauważyłam, że od zdalnego nauczania, aż 70% użytkowników soczewek kontaktowych zrezygnowało z ich noszenia i wrócili do okularów. Jest t znacząco istotne, gdyż aż 90% użytkowników z cyfrowym zmęczeniem wzroku. Przyczynia się do tego długotrwałe korzystanie z urządzeń elektronicznych, które wymusza na naukę z bliska, nadmierna ilość światła niebieskiego, a także brak systematycznych przerw zgodnie z zasadą 20/20/20 ( co 20 min, przez 20 sekund należy spojrzeć na 20 sekund – 6m w dal ) Osoby używające soczewki kontaktowe odczuwają większy dyskomfort w noszeniu soczewek kontaktowych od momentu zdalnego nauczania, a także- czy musieli w tym czasie zrezygnować z ich noszenia na rzecz korekcji. Pandemia kiedyś minie, niestety złe nawyki zostaną. W Polsce na razie nie przeprowadzono badań przesiewowych w tym zakresie, ale… odpowiedz sobie na pytanie ?

 • Czy podczas długotrwałej pracy przed ekranem jest częstotliwość robienia przerw
 • Czy mniej mrugamy, gdyż siedzimy w szkłach kontaktowych przed monitorem?
 • Czy w trakcje pracy On-line mamy w szkłach powłokę BlueBlocer?
 • Czy w związku z długotrwałym siedzeniem przed monitorem komputera wspomagamy się kroplami nawilżającymi?

Warto podkreślić oczywiście nie zapomnijmy o syntromach pozaocznych, takich jak częsty ból głowy, szyi i barków, ból pleców i wtedy powstaje:

 • rozmazany obraz
 • widzenie za mgłą
 • łzawienie oczu
 • zmęczenie
 • niedowidzenie
 • wrażenie, że obecne okulary już mogą być za słabe
 • mrużenie oczu

Większość osób nadal jest na nauce zdalnej, warto zadbać o siebie i o swój wzrok- należy pamiętać o robieniu systematycznych przerw w czasie pracy, o odpowiednich filtrach w okularach, odpowiednim odżywianiu, nawadnianiu dotlenianiu, ogólnie o całej higienie oczu itd. przynajmniej raz w roku umówić się na wizytę okulistyczną!

(Visited 70 times, 1 visits today)

Zostaw komentarz