Czy kupujesz „NA OKO” czy z głową ?

Twoje okulary są jako ochrona wzroku czy opaska do włosów? Dlaczego NIE WSZYSTKIE okulary p/słoneczne są bezpieczne dla oczu? Jak myślisz czy okulary p/słoneczne mogą niszczyć wzrok?

Często tak jest ponieważ chcemy nie tylko chronić wzrok i zapewnić sobie komfort przebywania na słońcu, ale też niejednokrotnie kierujemy się modą. Niestety najczęściej nie są to okulary chroniące nasz wzrok przed działaniem szkodliwych promieni UV, powinno się zapytać przy zakupie okularów o rodzaje soczewek. To, że okulary są ciemne to wcale nie znaczy, że chronią wzrok przed działaniem szkodliwych promieni UV, są to gadżety, które mogą zrobić więcej złego niż dobrego. A dlaczego? gdyż pod wpływem promieni słonecznych rozszerza się źrenica i dostaje się szkodliwe światło promieniowania UVA i UVB. Jak już pisałam we wcześniejszych postach, w efekcie tego może dojść do uszkodzenia siatkówki  itp. a następstwem (skutkiem) tego mogą być poważne choroby takie jak: zwyrodnienia plamki żółtej , czerniak itp

Tylko optyk może dobrać odpowiednie filtry biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania do prowadzonego stylu życia.

Filtry UVA i UVB to najważniejsze filtry, jakie powinny znaleźć się w okularach p/słonecznych. To one chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Ilość światła jakie przepuszczają uzależniona jest od mocy filtrów które rozróżnia 5 kategorii:

  • Kategoria 0- przepuszcza 80-100% światła
  • Kategoria 1- przepuszcza40-80% światła

Jakie okulary z filtrem UV należy nosić?

  • Kategoria 2- przepuszcza 18-43% światła
  • Kategoria 3- przepuszcza 8-18% światła
  • Kategoria 4- przepuszcza 3-8% światła

Okulary, które w pełni blokują dostęp promieni słonecznych do oczu oznaczone są UV 400. Poza filtrami UV i UVA jakie posiadają, dodatkowo poprawiają kontrast widzenia i nie zniekształcają kolorów. Przy wszystkich okularach UV 400 znajdują się też cyfry od 0 do 4, oznaczają stopień przepuszczania światła. Wynika z tego, że np okulary UV 400- 0 będą miały praktycznie przeźroczyste szkła, natomiast UV 400- 4 będą miały bardzo ciemne, prawie nie przepuszczające  światła szkła. Oczywiście nie każdy użytkownik wie, że filtr polaryzacyjny jest niezbędny do szyb, luster, szkła, śniegu, lodu, wody, odbicia zanikają dzięki czemu kolory staja się żywe i nie męczą wzroku. Źle dobrane okulary szkodzą naszym oczom, dlatego kupujmy okulary nie „na oko lecz z głową ” Tanie okulary ze złymi szkłami są niskiej jakości z niklem, który jest alergenny i bez certyfikatów. Często klienci myślą, że ciemne szkła chronią bo są ciemne. A więc już wyjaśniam: przy ciemniejszych szkłach powstaje rozszerzenie źrenicy, przez co do wnętrza oka dostają się szkodliwe promienie, które nie ochraniają i dlatego jest tak ważne aby były filtry. Uważam, że dobór odpowiednich okularów p/słonecznych powinien  być  uzależniony od stopnia nasłonecznienia np: góry, wody itd. Podsumowując: pełną ochronę przeciwsłoneczną zapewniają szkła z powłoką antyrefleksyjną oraz filtrem polaryzacyjnym. Nie zapomnijmy,żę doskonałą opcją są także lustrzanki, które działają jak lustro weneckie dlatego bardzo dobrze chronią oczy i skutecznie blokują intensywność odbić światła. Okulary p/słoneczne powinno się kupować w salonach optycznych, bo wtedy specjaliści dobierają odpowiednie okulary na słońce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Visited 40 times, 1 visits today)

Zostaw komentarz