Słońce wrogiem oczu.

Latem słońce bardziej szkodzi oczom. Zatem jak chronić wzrok latem? Wyjeżdżając na wakacje są niezbędne okulary p/słoneczne, krople do oczu i oczywiście okulary do pływania. Szkodliwość światła słonecznego dla jasnych oczu jest większa niż dla ciemnych gdyż siatkówka oka o białej karnacji skóry ma mało barwnika i nie jest przystosowane do ostrego słońca.

Do oka wpada każda długość fali emitowanego przez niego promieniowania nawet ta, której nie widzimy. Najlepiej chronią dobre okulary p/słoneczne o czym już pisałam w ostatnim poście na moim blogu. Kolejnym istotnym elementem jest, że oczy powinniśmy chronić także podczas kąpieli wodnej. Wtedy oczywiście mamy pewność, że chronimy oczy przed podrażnieniem, lecz również przed stanem zapalnym. Nie zapomnijmy, że osoby używające szkła kontaktowe powinny używać soczewek jednodniowych, gdyż po wyjściu z wody można zdjąć i wyrzucić. Pod soczewkę mogą łatwo przedostać się drobnoustroje. Po wyjściu z wody i wyrzuceniu soczewek powinno się oczy zakropić lub przepłukać np. solą fizjologiczną. Odblask światła odbitego od piasku lub od papieru podczas czytania książki np, na plaży może spowodować stan porównywalny z oparzeniem siatkówki i jej obrzęki, ale również tak może być poprzez korzystanie z solarium. Nawet szybkie spojrzenie prosto w słońce jest bolesne, więc instynktownie natychmiast mrużymy oczy i odwracamy wzrok.

Należy również zwrócić uwagę także na ludzi używających smartfonów. Odbijające się światło może bardzo zaszkodzić. Uszkodzenie nabłonka rogówki zwykle jest związane z odbiciem światła słonecznego.Patrzenie w słońce może też prowadzić do poważnego uszkodzenia słonecznej retinopatii. Dzieje się tak, gdy światło UV wypala dziurkę w tkankach siatkówki. Słońce to nie samo dobro (jak ze wszystkim z każdą rzeczą trzeba mieć umiar i odpowiednio korzystać) Na niekorzystny wpływ światła narażona jest także skóra wokół oczu. Jest ona trzy razy cieńsza niż w innych miejscach ciała a mała liczba gruczołów potowych i łojowych nie jest w stanie chronić przed niekorzystnym wpływem czynników środowiskowych, także wpływem słońca.

Rak skóry podstawno- komórkowych obejmuje 20 prac guzów powiek. Jest najczęstszym rekonstrukcyjnych operacji powiek. Najgroźniejszym nowotworem jest czerniak, który może okaleczać zarówno skórę powiek, jak i tęczówkę oraz siatkówkę oka. Znając już tę ciemniejszą stronę słońca i wiedząc jak słońce niszczy wzrok stosując rady jak się chronić przed ostrym promieniami słonecznymi zadbamy o swój wzrok. Rozpoczynający się właśnie sezon urlopowy będzie dobrze przygotowany aby oczy chronić w odpowiedni sposób.

Życzę państwu słonecznych i bezpiecznych wakacji. 

 

 

 

 

 

 

(Visited 72 times, 1 visits today)

Zostaw komentarz