Stres a wzrok

Stres oksydacyjny (czyli tlenowy) – to stan zakłóconej równowagi miedzy wolnymi rodnikami(utleniaczami), a antyoksydantami (przeciwutleniaczami). Występują one w organizmie i są niezbędne do prawidłowego przebiegu codziennego funkcjonowania, a zakłócenie ich równowagi może doprowadzić do wielu groźnych chorób. Szczególnie narażone są osoby żyjące w dużym stresie, zanieczyszczonym środowisku czy stosujące złą dietę. Prowadząc zdrowy tryb życia i prawidłowo się odżywiając można temu zapobiec. Niezdrowa dieta i styl życia powodują zagrożenie uszkodzenia bardzo delikatnych naczyń włosowatych w oczach. Wolne rodniki wywołują w nich stan zapalny, uszkadzając ich strukturę, pojawiają się skurcze naczyń siatkówki, zakrzepy, zatory oraz uszkodzenie fotoreceptorów oka.

Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo negatywny wpływ na nasz wzrok może mieć  stresująca praca. Stres może wywoływać lub nasilać takie choroby jak jaskra oraz zwyrodnienie plamki żółtej. Może również powodować i zwiększać cisnienie w płynie wewnątrz oka, uszkodzać naczynia krwionośne lub prowadzić do zapalenia (wysoki poziom kortyzolu).

Widzenie to proces złożony, oko jest aparatem, a główny element widzenia mieści się w ośrodku widzenia w korze mózgowej. Przewlekły stres ma wpływ na widzenie, przybiera formę osłabienia ostrości wzroku -zawęża się i występują ubytki w polu widzenia.

 

 

 

(Visited 487 times, 1 visits today)

Zostaw komentarz